دوشنبه 27 خرداد 1398   18:03:46
شما اینجا هستید :
  • ارسال به دوستان
  • چاپ
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 

اخبار

1397/7/30 دوشنبه
مناسب‌سازی اماکن کهگیلویه در اما و اگر مدیران/ممنوعیت ورود معلولان به بانک‌ها!
به گزارش خبرگزاری فارس از کهگیلویه، بر اساس قانون جامع حمایت از معلولان دولت موظف است زمینه‌های لازم را برای تأمین حقوق معلولان،فراهم و حمایت‌های لازم را از آن‌ها به عمل آورد.در ماده (2) این قانون آمده است«کلیه وزارتخانه‌ها،سازمان‌ها و شرکت‌های دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی موظفند در طراحی،تولید و احداث ساختمان‌ها و اماکن عمومی و معابر و وسایل خدماتی به نحوی عمل نمایند که امکان دسترسی و بهره‌مندی از آن‌ها برای معلولان همچون افراد عادی فراهم شود
مناسب‌سازی اماکن کهگیلویه در اما و اگر مدیران/ممنوعیت ورود معلولان به بانک‌ها!
مناسب‌سازی اماکن عمومی،ادارات و نهادهای کهگیلویه با وجود مصوبه‌های مکرر هنوز عملیاتی نشده تا همچنان ورود قشر معلول و ویلچرنشین به این اماکن ممنوع باشد.

به گزارش خبرگزاری فارس از کهگیلویه، بر اساس قانون جامع حمایت از معلولان دولت موظف است زمینه‌های لازم را برای تأمین حقوق معلولان،فراهم و حمایت‌های لازم را از آن‌ها به عمل آورد.در ماده (2) این قانون آمده است«کلیه وزارتخانه‌ها،سازمان‌ها و شرکت‌های دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی موظفند در طراحی،تولید و احداث ساختمان‌ها و اماکن عمومی و معابر و وسایل خدماتی به نحوی عمل نمایند که امکان دسترسی و بهره‌مندی از آن‌ها برای معلولان همچون افراد عادی فراهم شود.»

اما در شهرستان کهگیلویه بسیاری از ادارات،نهادها و دستگاه‌ها به این قانون و حقوق قشری که به هر دلیلی توانایی دسترسی به اماکن را ندارند بی‌توجه بوده و به راحتی از آن عبور می‌کنند.

*مصوبه‌های کاغذی مرحمی بر درد معلولان نیست

عبور و مرور برای افراد دارای معلولیت دشوار و طاقت‌فرساست و هیچ کدام از مصوبه‌های  کاغذی ستاد مناسب‌سازی اماکن نتوانسته گره‌ای از مطالبات قشر معلول و ویلچرنشین باز کند.

در این نشست همواره مصوبه‌ای روی کاغذ می‌آید که خود در قانون جامع حمایت از معلولان آمده است و نیاز به اجرایی شدن دارد؛ تبصره2 از ماده (1) این قانون می‌گوید«شهرداری‌ها موظفند از صدور پروانه احداث و پایان کار برای آن تعداد از ساختمان‌ها و امکان عمومی و معابری که استانداردهای تخصصی مربوط به معلولان را رعایت نکرده باشند خودداری نمایند.» این در حالی است که هنوز در کهگیلویه ساعت‌ها زمان صرف تصویب این تبصره می‌شود و آن را به عنوان نماد برنامه‌ریزی برای خدمات‌دهی به معلولان می‌دانند.

مسؤولان کهگیلویه با تعارف و رودربایستی از کنار این مهم می‌گذرند و حتی حاضر نیستند از ادارات و نهادهایی که نسبت به مناسب‌سازی اماکن اقدام نمی‌کنند نام ببرند.

*مدیران بالانشین و چرخ‌های ناتوان ویلچر

به گواه عموم و به اذعان مسؤلان، ورود معلولان به بسیاری از ادارات و بانک‌ها به خاطر نا مناسب بودن محیط ممنوع است!مدیران و رؤسا معمولا در طبقات فوقانی اداره شرف حضور دارند و رمپی برای عبور ویلچر معلول احداث نشده است و در جاهایی هم رمپ‌ها چنان شیب‌دار است که عبور را برای معلول دشوارتر کرده است.

در نشست امروز مناسب‌سازی اماکن تأخیر 50 دقیقه‌ای در شروع جلسه از همان ابتدا حاکی از مظلومیت قشر معلول داشت و اینکه باز هم قرار است همان مصوبه الزام احداث رمپ و خودداری شهرداری از صدور پروانه پایان کار تا زمان رعایت استانداردهای مربوط به معلولان تکرار شود و همین طور هم شد.

ابراهیم خنجری که در غیاب فرماندار جلسات را مدیریت می‌کرد ضمن عذرخواهی از تأخیر پیش آمده این تأخیر را به خاطر حضور مدیرکل زندان‌ها دانست.

معاون فرماندار کهگیلویه که لیستی از ادارات در دست داشت که با وجود مصوبه‌های مکرر نسبت به مناسب‌سازی اقدام نکرده‌اند،گفت: در نشست بعدی مدیرانی که مناسب‌سازی اداره را انجام نداده باشند ضمن دادن تذکر به مدیر تذکر کتبی به مدیرکل هم ارسال خواهد شد.

خنجری با بیان اینکه صرف نشستن،گفتن و برخاستن در جلسات حاضر نمی‌شویم،افزود: اداراتی که مناسب‌سازی برای عبور معلولان را انجام ندهند یا مدیر دلسوز ندارند یا اعتبار؛ اگر دلسوزی ندارند باید صندلی مدیریت را رها کنند و اگر مشکل به اعتبار برمی‌گردد با مدیرکل در میان بگذارند تا تأمین شود.

وی، در پاسخ رئیس بهزیستی که از  عدم دسترسی معلولان به طبقه بالا در فرمانداری معترض بود گفت: اسقرار معاون در طبقه همکف برای دسترسی کسانی است که نمی‌توانند به طبقه بالا مراجعه کنند ضمن اینکه می‌پذیرم بالابر برای انتقال افراد معلول ضروری است. خنجری البته تصریح کرد فرماندار برای ملاقات با افرادی که توانایی حضور در دفتر وی را ندارند شخصا در طبقه همکف و در دفتر معاون حضور پیدا خواهد کرد.

جهانگیر افشانده همچنین از مناسب‌سازی‌های انجام شده هم انتقاد کرد و گفت: استانداردهای لازم در این مناسب‌سازی‌ها رعایت نشده است.

رئیس بهزیستی کهگیلویه ادامه داد: هیچ کدام از بانک‌ها مسیر دسترسی برای معلولان ندارد و معلول برای استفاده از خدمات خودپرداز مجبور است کارت خود را به دیگران بسپارد که همین زمینه سوء استفاده از کارت آنها را فراهم آورده است.

وی‌همچنین احداث توالت فرنگی در پارک‌ها را ضروری دانست.

افشانده در حالی از اقدام شهرداری در مناسب‌سازی یک پیاده‌رو در دهدشت تشکر کرد که بنا به گفته محمودی بخشدار چاروسا در این پیاده‌رو خطوط موازی عبور نابینا صرفا به رنگ زرد اکتفا شده و نقش برجسته برای حس کردن آن وجود ندارد.

محمودی گفت: در این پیاده‌رو محل عبور نابینایان فقط به رنگ زرد مشخص شده در حالی که نابینا نمی‌تواند رنگی را مشاهده کند که از روی آن تشخیص دهد.

نماینده شهرداری هم بهسازی پیاده‌روی خیابان مذکور پارسی را بهترین پیاده‌روی عمومی در سطح شهر دانست و بیان داشت: اگر بخواهیم نقش برجسته کنیم تا حداکثر 10 درصد جمعیت که شامل قشر نابینایان می‌شود استفاده کنند برای 90 درصد دیگر مشکل پیش می‌آید!

به گفته علی پورکپور اما تا زمانی که نگرش نسبت به مناسب‌سازی تغییر نکند نمی‌توان به خواسته‌های قشر معلول پاسخ داد.

رئیس آموزش و پرورش کهگیلویه گفت: مگر مناسب‌سازی صرفا جامعه معلول را در برمی‌گیرد؟در جامعه ما افراد سالمند،باردار و کسانی که به نوعی می‌خواهند از دستگاه‌ها و اماکن عمومی استفاده کنند اما نمی‌توانند را شامل می‌شود.

پورکپور با بیان اینکه مسؤول اداره‌ای که بهزیستی را متولی مناسب‌سازی می‌داند رسالت خود را تحقق نبخشیده است، ادامه داد: باید نگاه فرهنگی به این موضوع داشته باشیم.

شهباز پورنگ رئیس پلیس راهور هم با بیان اینکه اگر مصوبه‌ای شکل می‌گیرد باید بازخورد داشته باشد خدمات‌دهی به قشر معلول را نیازمند الگوگیری مناسب از شهرستان‌های دیگر دانست.


آرشیواخبارRSS
نسخه قابل چاپ
مجری سایت:شرکت سیگما